ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع هرمزگان

این وبلاگ با هدف برقراری ارتباط موثر بین مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان هرمزگان ایجاد شده است

مطالب آینده
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩
 

بزودی مطالبی با موضوعات زیر در این وبلاگ منتشر میشود :

1-مدیریت ایمنی و بهداشت برای پیمانکاران

2- ارزیابی ریسکهای ایمنی و بهداشتی  رایج در بیمارستانها

3- چک لیست ایمنی آسانسور( بالابر) هیدرولیکی

4- ایمنی مبتنی بر رفتار( BBS )

 


 
 
به مناسبت 31 فروردین روز پرستار
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩
 

این نوشته هدیه ای است ناچیز به پاس زحمات بیشمار فرشتگان سپید پوشی که دردهای بسیار به جان میخرند تا دردهای ما تسکین یابد.

امید است ما بهداشت حرفه ای ها بتوانیم  گامی در جهت کاهش رنجها و سختیهای شغل پرخطر "پرستاری" بر داریم.

مخاطرات اسکلتی - عضلانی  رایج در

بیمارستانها
(ویژه پرستاران)

Health care wide hazards module – Ergonomics

OSHA[1]

برگردان بفارسی: نیلوفر احمدی- کارشناس بهداشت حرفه ای

 

مقدمه :

براساس آمارهای کشور آمریکا سالانه بیش از 200 هزارمورد آسیب  و بیماری اسکلتی عضلانی مرتبط با کار در پرستاران ثبت میشود. بسیاری از این موارد شامل آسیبهای شدید هستند و بیش از نیمی از این آسیبها نیاز به استراحت پزشکی دارند و سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار خسارت ناشی از پرداخت غرامت دستمزد روزهای استراحت پزشکی فقط بخاطر آسیبهای اسکلتی عضلانی در پرستاران به سیستم های بیمه ای  امریکا وارد میشود. .[1] OSHA:  : انستیتو تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا

 


 
 
تاریخچه ای خواندنی از سم شناسی سرب
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩
 

تاریخچه سم شناسی سرب

 

منبع : کتاب  تاریخچه تقریبا همه چیز ( برنده جایزه کتاب سال 2004  آمریکا)

نویسنده: بیل برایسن

مترجم: محمد تقی فرامرزی

صفحات 191 تا 204

 

پیشگفتار :

 اغلب ما با نام سرب بعنوان یکی از سموم شناخته شده صنعتی کاملا آشنا هستیم اما با ماجراهایی که در قرن اخیر منجر به تکمیل پرونده سیاه این سم مرگبار شده کمتر آشنائی داریم . بهمین دلیل از کتاب فوق مطلب جالبی در این رابطه پیدا کردم - البته با اندکی ویرایش صرفا نگارشی و بدون تغییر در مفاهیم -برای مطالعه علاقه مندان گذاشته ام که امیدوارم مورد توجه تان قرار گیرد. 

در سال 1921  مهندس جوانی اهل ایالت اوهایو در آمریکا بنام تامس میجلی به کاربردهای صنعتی علم شیمی علاقه مند شد او ضمن کار برای شرکت تحقیقاتی جنرال موتورز ماده مرکبی را مورد بررسی و آزمایش قرارداد که " تترااتیل سرب" نامیده میشد و به این نتیجه رسید که ماده مذکور به طرز چشمگیری موجب کاهش تکانهایی میشود که کوبش موتور نام دارند.

با آنکه بیشتر دانشمندان با خطرناک بودن سرب آشنا بودند در نخستین سالهای سده بیستم میشد آنرا در تمام محصولات مصرفی پیدا کرد.........

 


 
 
فیلم کوتاهی با موضوع ایمنی
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩
 

برای دیدن فیلم به این سایت مراجعه کنید


 
 
نرم افزار بانک اطلاعاتی برای مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩
 

قابل توجه دوستان عزیز شاغل در واحد های HSE :

 

این نرم افزار هرچند به زبان انگلیسی طراحی شده ولی دارای قابلیتهای فراوانی از جمله بانک اطلاعاتی برای نتایج   ارزیابی ریسک - مشخصات پرسنلی - سازمانی و.... است . امکان دارد نرم افزارهای مشابهی به زبان فارسی هم در این زمینه موجود باشد . اگر در مورد آنها اطلاعاتی دارید لطفا در بخش نظرات بگذارید تا سایر دوستان علاقه مند بتوانند استفاده کنند.

برای دانلود نرم افزار

Health and Safety Manager Lite Edition 2008.1

به این سایت مراجعه کنید:


 
 
تاثیر محیط کار بر میزان باروری زنان
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩
 

پیشگفتار:

 

عوامل بسیاری بر باروری و سلامتی زنان ونیز بر میزان توانمندی ایشان در پرورش کودکان سالم تاثیر میگذارد. در صورت نامناسب بودن تغذیه مادر -استعمال دخانیات و یا نوشیدن مشروبات الکلی توسط وی در دوران بارداری مطمئنا سلامتی کودک  تحت تاثیر قرار میگیرد. گرچه هنوز در زمینه علل ناباروری – سقط جنین خودبخودی وتولد نوزاد نارس  اطلاعات علمی کاملی در دسترس نیست لیکن تا حدود زیادی ثابت شده که  بعضی مخاطرات محیطهای کاری میتواند بر میزان باروری زنان و توانمندی ایشان در بدنیا آوردن نوزاد سالم موثر باشد.

مواد و ترکیباتی در محیطهای کار شناسائی شده اند  که بر باروری زنان یا مردان  و یا هردوی آنان تاثیر میگذارند و عبارتند از :

پرتوها- برخی مواد شیمیایی – استعمال دخانیات -  داروهای مشخص – برخی ویروسها و الکل ( مصرف خوراکی ) نمونه هایی ازاین مواد خطرناک هستند.

 در موارد نادری مواد شیمیایی از مدتهای مدید بعنوان تهدیدی برای سلامتی و باروری زنان شناخته شده است بعنوان مثال از حدود 100 سال پیش خطرات  سمی سرب بعنوان عاملی برای سقط جنین – مرده زائی و ناباروری  در زنان سفالگر  مشخص گردید  همچنین ویروس سرخجه بعنوان یکی از مهمترین علت تولد نوزاد نارس در دهه 40 میلادی شناخته شد .

   

NIOSH  بعنوان مرکز تحقیقات علمی در خصوص مخاطرات محیط کار سالهاست که تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام داده که خلاصه نتایج این تحقیقات را درکتابچه ای تحت عنوان :

The Effects of Workplace Hazards on Female Reproductive Health

 منتشر نموده است . در این کتابچه مخاطرات شیمیائی – فیزیکی و بیولوژیکی که بطور صد درصد برباروری زنان شاغل تاثیرمیگذارد در جدولی به شرح زیر خلاصه شده است......


 
 
محاسبه ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی - عروقی
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩
 

میخواهید بدانید تا 10 سال آینده چقدر احتمال دارد  سکته قلبی کنید یا دچار گرفتگی عروق کرونر قلب شوید یا به هرنوع عارضه قلبی دیگر مبتلا شوید ؟؟؟

اینجا را کلیک کنید!

 

 


 
 
عضویت در گروههای مجازی ایمنی و بهداشت حرفه ای
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩
 

به پیشنهاد  یکی از دوستان فعال بهداشت حرفه ای از اهواز  چند آدرس اینترنتی برای عضویت در  گروههایی که بصورت مجازی در زمینه آموزش و اطلاع رسانی ایمنی و بهداشت حرفه ای فعالیت میکنند برای شما عزیزان میگذارم البته من خودم فقط عضو گروه IOHAS  هستم و اطلاعات خوبی هم تا کنون توسط ایمیل بدست آورده ام بخصوص در مورد همایشهای علمی .

بنظر من  عضویت در این گروهها برای ما که در استان هرمزگان و قدری دور از فضاهای علمی و دانشگاهی( ایمنی و بهداشت حرفه ای ) هستیم  مفید است .

IOHAS@googlegroups.com

Iran-safety-club@googlegroups.com

SKLF@googlegroups.com

 


 
 
مخاطرات کار درفضای بسته
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٩
 

برگرفته از کتابچه آموزشی مجتمع کشتی سازی و صنایع فرا ساحل ایران- 1382

ترجمه و تالیف : مهندس نصرالله عباسی – کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای

مقدمه:

در صنایعی نظیر پالایشگاهها –پتروشیمی – حمل و نقل مواد – تعمیرات کشتی ها و مخازن حمل و نگهداری مواد ونظایر اینها یکی از مهمترین نقاط حساس و حادثه آفرین محیط هایی است که تحت عنوان فضای بسته نام برده میشود و با توجه به درصد بالایی حوادث مرگبار در این فضاها لزوم توجه ویژه به ایمنی این نقاط آشکار میشود.در این مقاله خطراتی که فرد در حین کار در فضاهای بسته با آن مواجه میشود مورد بررسی قرار داده شده و اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه در این خصوص ارائه میگردد.