ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع هرمزگان

این وبلاگ با هدف برقراری ارتباط موثر بین مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان هرمزگان ایجاد شده است

به مناسبت اول آبان روز آمار و برنامه ریزی
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۳٠ مهر ۱۳۸٩
 

به تقویم که نگاه کنی میبینی امروز اول آبان نوشته شده :

روز آمار و برنامه ریزی ....

آمار که خوب معلومه یه مشت عدد و رقمه  اما برنامه ریزی ؟ برنامه ریزی چیه ؟

این سوالیه که همه ما کمابیش از خودمون میپرسیم و معمولا هم به هیچ جواب قانع کننده ای نمیرسیم چون : برای برنامه ریزی برای هرچیزی از دخل و خرج جیبمون گرفته تا  وضعیت ایمنی و بهداشت محل کارمون  باید آمار درست و حسابی  داشته باشیم و برای داشتن آمار دقیق نیاز به برنامه ریزی صحیح و دقیقی  هم داریم . 

و مشکل این جاست که بیشتر ما به آمار صحیح دسترسی نداریم و یا روش صحیح آمارگیری را بلد نیستیم یا...

به هرحال وضعیت برنامه ریزی ما فعلا چندان جالب نیست و در خیلی از برنامه های ایمنی و بهداشت لنگ میزنیم .

من در ادامه این مطلب آماری از حوادث ناشی از کار استان هرمزگان در سال 88 گذاشته ام که امیدوارم  برای برنامه ریزی در زمینه ایمنی شغلی کمکی هرچند ناچیز اما مفید باشد.


 
 
جای خالی آموزش موثر ایمنی و بهداشت برای کارگران جوان
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
 

1- آمارها در سراسر دنیا نمایانگر بالاتر بودن " تعداد " و " شدت " آسیبهای  شغلی در کارگران جوان است .

2- بررسی آمار حوادث شغلی در ایران هرساله نشان میدهد که بالاترین درصد حوادث مربوط به گروه  سنی 25تا 29 سال است.( به گزارشهای آماری وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه فرمائید)

3- به استناد گزارشهای بازرسین کار کارگران جوان در کشور ما اغلب  مهاجران روستائی و شهرهای کوچک بوده و  سواد بیشتر آنها در حد ابتدائی یا راهنمائی است . بیشتر این کارگران بصورت روزمزد- فصلی - غیر رسمی و بیمه نشده در کارگاههای کوچک - خانگی - زیرزمینی - غیر قانونی و پیمانکاریهای دست سه و چهار مشغول به کار میباشند که در بیشتر موارد از ابتدائی ترین نکات  ایمنی و بهداشت حرفه ای بی خبرند.

 4- روشها و مطالب آموزشی ( ایمنی و بهداشت حرفه ای) موجود و دردسترس  برای بیشتر این افراد با خصوصیاتی که ذکر شد چندان " کارآمد و مفید " نیست. 

5- جهت اگاهی شما دوستان شاغل در استان هرمزگان : فقط طی سال گذشته در این استان بیش از 56 مورد حادثه شغلی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی بررسی شد . از این تعداد 25 مورد حادثه برای کارگران بین 20 تا 29 ساله اتفاق افتاده بود که 20 نفرشان کارگران مهاجر از استانهای دیگر و 18 نفرشان  در زمان حادثه دارای سابقه کاری کمتر از سه ماه بودند !! یعنی کارگران آسیب پذیر این استان حداقل دارای این 3 خصوصیات هستند:

مهاجر- جوان و بی تجربه

حال با توجه به فقط همین 3 خصوصیت چه اقداماتی باید انجام دهیم تا تعداد حوادث در این گروه کارگران را کمتر کنیم ؟

 

در ادامه......

یک نمونه از یک سایت بسیار مفید برای آموزش کارگران جوان( عمدتا زیر 30 سال ) در کشور کانادا را ملاحظه بفرمائید :

این سایت برای افزایش آگاهی و آشنائی کارگران جوان و حتی کارفرمایان ایشان از قوانین و مقررات مربوطه و همچنین

مخاطرات شغلی این گروه سنی حادثه پذیر طراحی شده است.

این سایت متعلق است به :

 مرکز ایمنی و بهداشت حرفه ای کانادا  CCOHS  

Canadian Centre for Occupational Health and Safety

جالب است که بیشتر فایلهای آموزشی در این سایت بصورت صوتی یا تصویری است چون جوانان به این روشها سریعتر و بهتر آموزش میپذیرند .

به طراحی سایت - رنگها - تصاویر و نوع جمله بندی ها دقت بفرمائید . ببینید چقدر برای یک جوان میتواند جذابیت داشته باشد .

 

درایران جائی که چنین خدماتی ارائه کند وجود ندارد یا اگر هم باشد من آنرا نمیشناسم .

پی نوشت:

بنظر عجیب نیست کشور کانادا که متوسط جمعیت کاری اش بالای 40 سال سن دارند برای کارگران جوانش  تا این این حد ارزش قایل باشد و.....

 

 کشور ما با این جمعیت روبه رشد و متوسط سنی گروه کاری زیر 30 سال ؟؟؟؟........


 
 
هفتمین همایش سراسری بهداشت حرفه ای ایران
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
 

هفتمین همایش سراسری بهداشت حرفه ای ایران توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین و با همکاری انجمن بهداشت کار ایران ، اردیبهشت ماه سال ١٣٩٠ برگزار میگردد.

برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمائید.


 
 
به مناسبت 26 مهر روز تربیت بدنی و ورزش
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩
 

دوست عزیزم !

 لطفا چند لحظه ای اینترنت و کامپیوتر رو ولش کن !

 همانجا  پشت میزت این چند حرکت نرمشی را انجام بده تا.....

هم سر حال بیای

هم استرس روحی ات کمتر بشه

هم خستگی ات در بره

هم سالم تر باشی 

و هم بتونی تا آخر روز با انرژی بیشتری به کار و فعالیت مشغول باشی

 روز تربیت بدنی و ورزش گرامی باد

شادمان و سلامت باشی دوست خوب من

 

چند حرکت کششی برای پشت میز نشین ها

 

چند حرکت کششی برای کاهش دردهای مچ دست ( سندروم تونل کارپال)

چند حرکت کششی برای کاهش دردهای کمری

 

  

 

 


 
 
22 مهرماه : 14 اکتبر روز جهانی استاندارد
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٩
 

پیام روز جهانی استاندارد در سال 2010

 

Standards make the world

accessible for all

استاندارد جهان را برای همگان قابل دسترسی میسازد

 

 


 
 
بازآموزی مسئولین ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع استان هرمزگان
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩
 

قابل توجه کلیه همکاران بهداشت حرفه ای

صنایع استان هرمزگان

دومین دوره بازآموزی در سال جاری در روز

چهارشنبه  ١۴ مهرماه برگزار میشود:

زمان: از ساعت ٩ الی ١۴

مکان: مجتمع کشتی سازی خلیج فارس

پی نوشت : دوره آموزشی فوق در موعد مقرر  در سالن آموزش شرکت " بحرگسترش هرمز" واقع در مجتمع کشتی سازی خلیج فارس  به نحو بسیار شایسته ای برگزار گردید.

از برگزارکنندگان این دوره بخصوص آقای مهندس رضائیان و جناب آقای پورکاظم که از بهداشتیاران بسیار فعال این استان میباشند نهایت تشکر و قدردانی  داشته و از درگاه باریتعالی موفقیت های بیشتر ایشان در عرصه ارتقاء سطح ایمنی و بهداشت کارگران زحمت کش استان را  خواهانم.  


 
 
به مناسبت هفتم مهرماه روز ایمنی و آتش نشانی
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ مهر ۱۳۸٩
 

مخاطرات رایج در حرفه آتش نشانی

 

 

منبع :  http://safety.lovetoknow.com/Firefighter_Hazards

 

آتش نشانان این نجات دهندگان زندگی در شغل خود با سختی ها  وخطرات بسیاری مواجهه هستند که بلحاظ ماهیت این حرفه است.

اتش نشانها اغلب افرادی از جان گذشته و داوطلب و علاقه مند به نجات جان انسانها هستند که در زمان جنگیدن با آتش یا سایر اقدامات نجات بخش ممکن است خود دچار حادثه شده و حتی جان خود را در این راه از دست بدهند ویا در اثر تماس با دود و حرارت وگازها و مواد شیمیایی  مختلف دچار انواع بیماریها شده و سلامتی خود را بخطر اندازند.

در این مقاله سعی شده تا مخاطراتی را که آتش نشانها با آنها مواجه هستند بطور خلاصه عنوان و نحوه پیشگیری از آنها نیز بیان گردد:


 
 
زنان آتش نشان در ایران و ایده ای که عملی نشد !
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ مهر ۱۳۸٩
 

منبع: سایت  مهرنو

به کار گیری از زنان به عنوان آتش نشان چندی پیش در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت با این همه به دلیل مشکلاتی که این موضوع داشت، شهرداری ترجیح داد این ایده را تبدیل به استفاده از زنان داوطلب در ماموریت های آتش نشانی کند. دلیل عملی نشدن ایده زنان آتش نشان به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی، شرایط جامعه ایران است که نمی توان از زنان و مردان به طور همزمان در چنین مشاغلی استفاده کرد. علاوه بر اینها داشتن «توانایی جسمی لازم» نیز یکی از دلایلی عملی نشدن این طرح است.

در سال های اخیر و همزمان با مطرح شدن حضور زنان در عرصه های مختلف فعالیت های شهری از جمله رانندگی اتوبوس های تندرو و این اواخر حضور موثرتر آنها در عرصه آتش نشانی برخی منتقدان این پرسش را مطرح کرده اند که آیا اساسا حضور زنان در فعالیت هایی از این دست به وِیژه آتش نشانی که پر خطر نیز هست ، پذیرفته شده است؟

شاید مواجهه با همین انتقادات به نوعی موجب شد که با وجود پایان یافتن نخستین دوره آموزشی زنان آتش‌نشان داوطلب در منطقه 3 سازمان آتش‌نشانی با شرکت 35 داوطلب و در حالی برگزار شد که مدیر عامل سابق سازمان آتش نشانی وعده داده بود تا پایان سال 85 ، 275 زن آتش‌نشان در سازمان آتش‌نشانی مشغول به فعالیت خواهند شد ،برنامه های این سازمان تغییر کرده و  مسئولان آن امروز تنها بر هدف آموزشی و پیشگیرانه بودن این دوره ها تاکید کنند. اظهاراتی که گویای حضور حاشیه ای زنان در عملیات آتش نشانی است.

محمد بیات، معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در اینباره در گفتگو با خبرنگار ما می گوید : آموزش های آتش نشانی برای زنان شهر تهران ضروری است و هدف اصلی از این کار آموزش و پیشگیری است ، نه کار اجرایی و عملیاتی انجام دادن . ما نمی توانیم زنان را مستقیما در همه عملیات ها درگیر کنیم.

وی با اشاره به اینکه آموزش آتش‌نشانان داوطلب سال‌هاست در کشورهای مختلف اجرا می‌شود و ما نیز به منظور نهادینه کردن بحث آموزش و پیشگیری در بین خانواده ها که بحثی مغفول مانده در سال های گذشته بوده است ، این بار جامعه هدف خود را بانوان قرار دادیم تاکید می کند که این برنامه ها در واقع گامی برای ارتقاء فرهنگ ایمنی در جامعه و کاهش زمان کمک‌ رسانی به حادثه دیدگان است.

بیات خاطرنشان کرد : دوره‌های کامل فراگیری کلاس های آتش نشانی برای مردهای آتش نشان 4 تا 6 ماه است در حالی که آتش نشانان زن که داوطلب عضویت در سازمان آتش نشانی تهران هستند در دوره‌های 21 روزه سازمان آتش نشانی که مختص آنها برگزار می شود شرکت می کنند.

وی افزود : این آموزش ها به آموزش های مقدماتی و تکمیلی تقسیم می شوند که علاقه مندان می توانند با ثبت نام در مراکز آتش نشانی از آنها استفاده کنند.

وی تصریح کرد:ماموریت هایی که زنان می توانند در آن شرکت کنند در شرایط عادی به ارائه هشدارهای ایمنی منزل به منزل و فرهنگ سازی در جامعه می شود ، اما به دنبال این هستیم که در هر منطقه زنان آتش‌نشان داوطلب داشته باشیم تا در حوادث به مردم و «ناجیان 125» کمک کنند.

بیات در ادامه اضافه کرد: البته ماموریت های ویژه ایی برای زنان آتش نشان هم در نظر گرفته است؛ استفاده از آتش نشانان زن در پارک ها و فضاهایی که احتمال وقوع حریق های کوچک وجود دارد یا در مناطقی که برای تردد آتش نشانان مرد محدودیت هایی وجود دارد، زنان می توانند انجام وظیفه کنند.

وی به نبود متولی برای آموزش این داوطلبان اشاره کرد و گفت: انجام این کار جزو وظایف وزارت کشور است ، اما سازمان آتش‌نشانی تهران از 2 سال قبل آموزش آتش‌نشانان داوطلب را آغاز کرده است و استقبال شهروندان هم به قدری بود که هم‌اکنون مناطق سازمان آتش‌نشانی نمی‌توانند پاسخگوی همه علاقه‌مندان و متقاضیان باشند.

هر چند به اعتقاد کارشناسان زنان آتش نشان به هنگام امداد رسانی در کنار مردان کیفیت عملیات ها را بالا می برند و توانایی این را دارند که جزو ساختار اصلی سازمان آتش نشانی باشند ، اما این زنان بیش از 80 ساعت آموزش تئوری و عملی فرا می گریند تا در پایان دوره بتوانند در لحظات اولیه حوادث به خانواده و اطرافیانشان کمک کنند.

سازمان اتش نشانی چندی پیش قصد داشت نخستین ایستگاه آتش نشانی ویژه زنان را افتتاح کند.پایان سال 87، 959 داوطلب در تهران، 80 ساعت دوره آموزشی را سپری کردند و تا پایان سال جاری نیز در هر منطقه تهران باید هزارو 20 داوطلب آتش نشان آموزش می دیدند تا تعداد آتش نشانان داوطلب در سطح تهران به 6 هزار نفر برسد.

نکته جالب توجه در رابطه با آتش نشانان داوطلب در تهران به حضور چشمگیر زنان تهرانی در این بخش مربوط می شود به گونه ای که از 7000 نفر ثبت نام کننده برای طی دوره های آموزشی، حدود 5000 نفر را بانوان تهرانی تشکیل می دهند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این سازمان طی حدود سه سال گذشته تاکنون گفت: «از تیر ماه سال 1385 تاکنون چند نکته را به طور همزمان مورد توجه قرار دادیم تا همانند دو بال یک پرنده واقعیت ها و داشته هایمان را با آمال و آرزوهایمان در ایمن سازی شهر تهران پیش ببریم و براساس تحلیلی که از تعداد و نوع حوادث و حریق ها در تهران داشتیم برای افزایش امکانات مان در جهت کاهش آمار حوادث اقدام کردیم که این کار موجب شد بخش عمده ای از حوادث کاهش یافته است و در برخی موارد نیز جلوی رشد حوادث گرفته شده است.»

با توجه به اخبار جدید حضور زنان در شهرداری متنفی اعلام شده و این باعث بلاتکلیفی این افراد اموزش دیده شده است.