ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع هرمزگان

این وبلاگ با هدف برقراری ارتباط موثر بین مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان هرمزگان ایجاد شده است

هشدار اداره بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا OSHA
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تماس با ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات صاف کننده مو(کراتینه مو) بسیار خطرناک است.

OSHAبه صاحبان و کارکنان سالنهای بهداشتی در باره خطرات بالقوه در تماس با فرمالدئید موجود در ترکیبات کراتینه ( صاف کننده مو) وجود دارد هشدار داد.

به گزارش مجله تایمز بعضی از مواد صاف کننده مو نظیر Brazilian Blowout  حاوی فرمالدئید هستند که ماده ای بشدت سمی است و از طریق پوست- تنفس و دهان قابل ورود به بدن بوده آسیبهای جدی ایجاد میکند.

پس از آنکه شکایاتی از طرف کارکنان سالنهای آرایشی به اداره بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا ارسال گردید مدارک و مستنداتی توسط اوشا یافت شد که حاکی از وجود مقادیر بسیار بالا و خطرناکی از فرمالدئید در هوای محیط کار سالنهای آرایشی در زمان صاف کردن مو بود حتی زمانی که مواد صاف کننده مو برچسپ " بدون فرمالدئید " هم داشتند مقادیر فرمالدئید در هوای محیط کار بالا بود.

به گزارش مجله تایمز: تماس با مواد شیمیایی فرم دهنده موها در کارکنان سالنهای زیبائی  و مشتریها ایجاد تحریکات آلرژیک نظیر: آبریزش بینی و سوزش چشم ها میکند.

فرمالدئید ، گازی با بوی تند است. این ترکیب ساده‌ترین عضو گروه آلدئیدها بوده ، فرمول شیمیایی آن HCHO است. فرمالدئید اولین بار توسط دانشمند روسی به نام "الکساندر باتلر" در 1859 کشف شد. این گاز به‌آسانی از احتراق ناقص ترکیبات حاوی کربن ایجاد می‌شود. در دود حاصل از آتش‌سوزی جنگلها ، حجم زیادی از فرمالدئید وارد جو می‌شود. به غیر از این ، دود حاصل از اگزوز اتومبیلها و دود سیگار هم دارای مقادیری فرمالدئید هستند.

فرمالدئید بطور طبیعی در اتمسفر از واکنش اکسیژن با متان و سایر هیدروکربنها در اثر نور خورشید حاصل می‌شود. همچنین از فرآیند متابولیسم برخی از هیدروکربنها هم مقدار اندکی فرمالدئید تولید می‌شود.

از فرمالدئید به علت از بین بردن بیشتر باکتریها بعنوان محلول ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. همچنین برای نگهداری از نمونه‌های بیولوژیکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده‌ترین استفاده فرمالدئید در تولید پلیمر و سایر ترکیبات شیمیایی است. رزینهای فرمالدئید ، از واکنش فرمالدئید با فنل ، اوره و ملامین ایجاد می‌شوند. این مواد معمولا بعنوان رزینهای چسبناک در تولید تخته‌های سه‌لایی ، در ساخت اسفنجهای قالب‌گیری شده و تولید اسفنجهای عایق کاربرد دارند.

بیشتر از نصف فرمالدئید تولید شده صرف تولید رزینهای فرمالدئید می‌شود. فرمالدئید در تولید مواد شیمیایی دیگر مانند بسیاری از الکلهای چند عاملی مثل پنتا تری‌اول که در رنگسازی و تولید مواد منفجره کاربرد دارد، استفاده می‌شود. از دیگر مشتقات فرمالدئید می‌توان دی‌فنیل متان را نام برد که در تهیه ترکیبات مهمی مثل پلی‌اوره تان که در ساخت رنگ و فوم (اسفنج) کاربرد دارد و هگزا متیلن تترا آمین که در رزینهای فنل فرمالدئید و ساخت مواد منفجره استفاده می‌شود

به دلیل اینکه رزینهای فرمالدئید در ساخت بسیاری از مواد ، مانند تخته سه‌لایی ، اسفنجهای افشانه‌ای و فوم استفاده می‌شوند. این مواد در طول زمان به آرامی فرمالدئید نشر می‌کنند. به این علت ، فرمالدئید یکی از مهمترین آلاینده‌های هوای درون خانه است. غلظتهای بالای 0.1ppm آن در هوای خانه باعث سوزش چشم ، آسیب به غشای مخاطی ، سر درد و احساس سوزش در نای و مشکل شدن تنفس می‌شود. نوشیدن محلول فرمالدئید می‌تواند منجر به مرگ شود. فرمالدئید در بدن به اسید فرمیک تبدیل شده ، با نفوذ به خون ، باعث بالا رفتن اسیدیته آن می‌شود.

نفسهای تند و بریده ، بیهوشی ، کما و امکان مرگ از علائم نوشیدن مقدار زیادی محلول فرمالدئید است. فرمالدئید در بدن می‌تواند موجب ایجاد تغییر در پروتئینهای DNA شود. حیوانات آزمایشگاهی که در معرض دوزهای بالای فرمالدئید قرار گرفته‌اند، در طول زندگی خود به سرطانهای پیشرفته در نای و گلو مبتلا شده‌اند. با این همه برخی مطالعات نشان می‌دهند که غلظتهای پایین فرمالدئید که کارگران کارخانه‌های تخته سه‌لایی با آن مواجه‌اند، عامل سرطان زا نیست. اما فرمالدئید را در رده سرطان‌زاهای احتمالی در انسان طبقه‌بندی می‌کنند.

 

 

گرچه در بسیاری از کشورها فرمالدئید بعنوان ماده سرطان زا برای انسان شناخته شده اما در آمریکا این ماده در ردیف سرطانزاهای انسانی دسته بندی نشده است.

ی

درصورت تمایل میتوانید اطلاعات کاملتری درزمینه مخاطرات ایمنی و بهداشتی در حرفه آرایشگری در این وبسایتها به زبان انگلیسی مطالعه نمائید:

  Hairdressing health and safety

Beauty Salon & Barber Shop Safety Checklist

Hairdressing, Nail and Beauty Safety


 
 
ایمنی کار با دستگاههای فتوکپی
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

با توجه به گسترش استفاده از ماشین های اداری نظیر دستگاههای فتوکپی – چاپگرها و... وباتوجه به نبود هرگونه آئین نامه ایمنی یا دستورالعمل مدونی برای کار دستگاههای کپی و چاپگرها به زبان فارسی من با ترجمه  این  نوشته بطور خلاصه عناوین مهم و قابل توجه در خصوص ایمنی و بهداشت کار با دستگاههای فتوکپی را لیست کرده ام که امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان واقع گردد.

منبع:

منتظر پیشنهادها و نظرات شما هستم.

Photocopiers and printers in the office


 
 
روز جهانی کار و کارگر
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 امروز یازدهم اردیبهشت در ایران چه خبر؟

 


 
 
بازتاب روز جهانی بهداشت حرفه ای در استان هرمزگان
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

امسال به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای در استان هرمزگان  برای نخستین بار مراسمی به همت یکی از مراکز صنعتی استان ( شرکت تایدواتر)  برگزار میگردد.

امیدواریم در این گردهمائی  بعد از  تعارفات معمول و سخنرانی های کلیشه ای به چند سوال ساده اما مهم پاسخ داده شود:

برای تحقق اهداف بهداشت حرفه ای استان

تا کنون چه کرده ایم؟

چگونه کار کرده ایم؟

چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

و مهمتر از همه

نقش کارگروهی  در این استان چیست؟

آیا  متخصصان بهداشت حرفه ای و ایمنی در استان باهم ارتباط موثر و سازنده ای دارند؟

اگر نه چرا ؟

واقعا چه چیزی مانع از برقراری ارتباط و همفکری و همیاری مفید بین ما شده ؟

یادمان نرود بهداشت حرفه ای هرگز تنها به میدان جنگ با مخاطرات شغلی نمیرود .

بهداشت حرفه ای یک کار صد درصد گروهی است .

هرچه گروه ما بزرگتر باشد عملکردها بیشتر و سازنده تر و ماندگارترخواهد شد.

 

 


 
 
شعار امسال روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 در روز هشتم  اردیبهشت ماه به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای و با این رشد فزاینده حوادث و بیماریهای شغلی و انواع مشکلات دیگر در محیطهای کاری باز هم باید پیام تبریک  و مبارک باد و شادباش بفرستیم ؟ بازهم باید شعار بنویسیم ؟ باز هم باید حرف بزنیم ؟ بازهم باید ان شاءالله را حسن ختام جملاتمان کنیم؟

...............................

امسال به جای پیام و شعار فرستادن باید در این روز یک دقیقه سکوت اختیار کنیم و به کارهایی که برای بهبود شرایط محیط کار میتوانستیم انجام بدهیم و انجام ندادیم  لحظه ای بیندیشیم؟

........................

به تعداد افرادی که درمحل کار بدلیل سهل انگاری و بی توجهی "من و تو و شما و آنها" براحتی دچار حادثه و بیماری میشوند فکر کنیم و برخود بلرزیم که در هردقیقه آیا چند خانواده   نان آورش را    چند زن همسرش را و چند کودک پدرش  از دست میدهد؟

وجمعی بر بیشمار آسیب دیدگان اجتماع مان افزوده میشود  بی آنکه بتوانیم حمایتشان کنیم........ تنها بخاطر یک حادثه قابل پیش بینی و یک بیماری قابل پیش گیری  یک نفر میمیرد و بدنبالش دهها نفر زخم خورده و دردمند و مستاصل ............


و اما من ....

من  در این روز به احترام روح همه جان باختگان محیطهای کاری نا ایمن  در سراسر جهان با ذکر فاتحه ای و لحظاتی سکوت و تامل در عملکردم به عنوان کارشناس بهداشت حرفه ای به شعار سال آینده می اندیشم که آیا .......؟

میتوانیم اگر بخواهیم

که از دیرباز " خواستن توانستن است "