ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع هرمزگان

این وبلاگ با هدف برقراری ارتباط موثر بین مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان هرمزگان ایجاد شده است

بزرگترین زمین لرزه های تاریخ
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳۸٩
 

 

بزرگ ترین زمین لرزه های ثبت شده در تاریخ :


 پنجم ماه مه سال هزار و نهصد و شصت: زمین لرزه ای نه و نیم ریشتری سواحل جنوب شیلی را لرزاند و بیش از یک هزار و ششصد کشته و دو میلیون بی خانمان برجا گذاشت.

بیست و هفتم ماه مارس سال هزار و نهصد و شصت و چهار: زمین لرزه ای نه و دو دهم ریشتری و سونامی پس از آن در آلاسکا به وقوع پیوست، صد و بیست و هشت کشته و خسارات جدی در انکریج، بزرگ ترین شهر این ایالت آمریکا، برجا گذاشت.

بیست و ششم ماه دسامبر سال دو هزار و چهار: زمین لرزه ای نه و یک دهم ریشتری در اندونزی، سونامی بزرگی ایجاد کرد که سواحل کشورهای واقع در حاشیه اقیانوس هند را ویران کرد و در نهایت به کشته شدن بیش از دویست و بیست هزار نفر منجر شد.

چهارم ماه نوامبر سال هزار و نهصد و پنجاه و دو: زمین لرزه ای نه ریشتری در سواحل شبه جزیره دورافتاده کامچاتکا در شرق دور روسیه به وقوع سونامی در سراسر اقیانوس آرام منجر شد.

سیزدهم ماه اوت سال هزار و هشتصد و شصت و هشت: زمین لرزه ای نه ریشتری در بندر آریکا پرو که هم اکنون بخشی از شیلی است، روی داد که تا یک هزار و چهار صد کیلومتر دورتر، احساس شد.

بیست و ششم ماه ژانویه سال هزار و هفتصد: زمین لرزه ای در آمریکای شمالی روی داد که خطوط ساحلی را به طول یک هزار کیلومتر تحت تاثیر قرار داد و سونامی را در اقیانوس آرام ایجاد کرد که خسارات جدی به روستاهای سواحل ژاپن وارد کرد.

یازدهم ماه مارس سال دو هزار و یازده: زمین لرزه ای هشت و نه دهم ریشتری در سواحل شمال شرقی ژاپن به وقوع پیوست که سونامی با امواج به ارتفاع ده متر ایجاد کرد و خسارات گسترده ای از خود برجا گذاشت.

بیست و هفتم ماه فوریه سال دو هزار و ده: بیش از پانصد نفر بر اثر وقوع زمین لرزه هشت و هشت دهم ریشتری و سونامی پس از آن عمدتا در مناطق ساحلی واقع در چهار صد کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو پایتخت شیلی کشته شدند.

سی و یکم ماه ژانویه سال هزار و نهصد و شش: زمین لرزه ای هشت و هشت دهم ریشتری در سواحل اکوادور و کلمبیا روی داد و تا سان فرانسیسکو احساس شد.

چهارم ماه فوریه سال هزار و نهصد و شصت و پنج: وقوع زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در جزایر دورافتاده رات در آلاسکا، سونامی با امواجی به ارتفاع ده متر ایجاد کرد.

اول ماه نوامبر سال هزار و هفتصد و پنجاه و پنج: زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در لیسبون پایتخت پرتغال به وقوع پیوست که به کشته شدن یک چهارم جمعیت شهر منجر شد.

هشتم ماه ژوئیه سال هزار و هفتصد و سی: زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در شهر والپارایسو در صد و بیست کیلومتری شمال غربی سانتیاگو پایتخت شیلی روی داد و سونامی ایجاد کرد که خطوط ساحلی به طول یک هزار کیلومتر تحت تاثیر قرار داد
.

منبع : www.entekhab.ir