ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع هرمزگان

این وبلاگ با هدف برقراری ارتباط موثر بین مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان هرمزگان ایجاد شده است

آخرین آمار تصادفات سفرهای نوروز 1390 و طرح یک سوال مهم
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
 
 نوروز  در ایران فقط نو شدن طبیعت و سرسبزی بهاری به ارمغان نمی آورد
در سالهای اخیر نوروز مترادف است با سفر و تصادفات مرگبار :

روزنامه هموطن سلام:

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: جمع کشته های تصادفات نوروزی امسال در سراسر کشور، هزار و 204 نفر است.
دکتر عبدالرزاق برزگر افزود: آمار جمع آوری شده از کشته های تصادفات نوروزی مربوط به محدوده زمانی 25 اسفند 89 تا 15 فروردین امسال است و امکان تغییر در آن وجود دارد.
معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر اینکه آمار نهایی پزشکی قانونی از کشته های تصادفات نوروز امسال، در نیمه اردیبهشت اعلام می شود، گفت: آمار ذکر شده از تلفات، آمار اولیه این سازمان است که به صورت فوری از استان ها گردآوری شده است و به علت امکان اضافه شدن تلفات از بین مصدومان حوادث رانندگی نوروزی که در بیمارستان ها بستری هستند، آمار نهایی در هفته دوم اردیبهشت اعلام می شود.
دکتر برزگر بدون اعلام کاهش یا افزایش این آمار نسبت به سال گذشته افزود: امیدواریم پس از جمع بندی نهایی آمار تلفات ناشی از حوادث رانندگی نوروز سال 90، شاهد کاهش این ارقام نسبت به مدت مشابه سال قبل باشیم، زیرا با آمارهای موجود نمی توان درباره افزایش یا کاهش تلفات حوادث رانندگی اظهارنظر کرد.

 جهان نیوز:

 

به گزارش خبرگزاری مهر, سردار اسکندر مومنی به علل وقوع حوادث ترافیکی ایام نوروز در جاده های کشور اشاره کرد و افزود: سرعت، سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ، از اصلی ترین علل وقوع حوادث رانندگی بوده است.
وی با تاکید بر اینکه وقوع 80 درصد تصادفات رانندگی ناشی از سرعت، سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ است، گفت: خستگی و خواب آلودگی نیز در بسیاری از موارد حادثه ساز بوده و همواره جان سرنشینان خودروها را تهدید کرده است.

 رئیس پلیس راه استان اصفهان گفت: 54 درصد از تصادفات سال جاری به دلیل خواب‌آلودگی رانندگان گزارش شده است
سردار مومنی با قدردانی از مردم به علت رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی در ایام نوروز، افزود: در تعطیلات نوروز امسال با افزایش انضباط در آمد و شد، تخلفات و حوادث رانندگی نیز کاهش یافته است.

 
خواب آلودگی ، یکی از مهم ترین دلیل تصادفات در سفرهای نوروزی ایرانیان عنوان شده است.
 و اما هرگز علل خواب آلودگی و حواس پرتی و بی توجهی به جلو در رانندگان ایرانی بررسی نمیشود  .
در سالهای اخیر با توجه به رشد تصاعدی مصرف الکل و مواد توهم زا در بین جوانان علت بی توجهی به جلو در هنگام رانندگی بنظر شما چیست؟
من میپرسم چه دلیلی دارد که از رانندگانی که با سرعتی وحشتناک میرانند و سبقتهای خطرناک میگیرند تست الکل به عمل نمیآورند ؟ و اگر هم این تست انجام میشود چرا نتایج آنرا منتشر نمیکنند؟
آیا این تست فقط در حد یک شعار و خبر باقی مانده و هرگز عملی نشده؟
 
چرا برای رانندگان الکلی و مست جریمه های سنگین در نظر نمیگیرند؟ و اصلا چرا وجود این راننده ها را انکار میکنند؟
چرا این با این مسئله مهم مثل یک تابو برخورد میشود؟
 
و اما علل خواب آلودگی رانندگان:
 خستگی جسمی و روانی
بی خوابی 
مصرف داروهای خواب آور
مصرف الکل
مصرف مواد مخدر
و......
 
 از طرف دیگر وقتی اخبار افزایش 79 درصدی ! کشف مشروبات الکلی در سال 89 نسبت به سال قبل را میخوانم بیشتر به ارتباط بین خواب آلودگی و مصرف الکل در رانندگان مشکوک میشوم.
 
پی نوشت : با عرض تاسف از اینکه در  زمینه مصرف الکل در بین رانندگان  ایرانی هیچ مطالب علمی به زبان فارسی در اینترنت موجود نیست
برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف الکل در هنگام رانندگی لطفا به سایتهای زیر مراجعه نمائید.
 
http://www.alcoholalert.com/drunk-driving-statistics.html
 
http://www.edgarsnyder.com/drunk-driving/statistics.html
 
http://www.car-accidents.com/drunk-driving-accidents.html