ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع هرمزگان

این وبلاگ با هدف برقراری ارتباط موثر بین مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان هرمزگان ایجاد شده است

هشدار اداره بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا OSHA
نویسنده : نیلوفر احمدی - ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تماس با ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات صاف کننده مو(کراتینه مو) بسیار خطرناک است.

OSHAبه صاحبان و کارکنان سالنهای بهداشتی در باره خطرات بالقوه در تماس با فرمالدئید موجود در ترکیبات کراتینه ( صاف کننده مو) وجود دارد هشدار داد.

به گزارش مجله تایمز بعضی از مواد صاف کننده مو نظیر Brazilian Blowout  حاوی فرمالدئید هستند که ماده ای بشدت سمی است و از طریق پوست- تنفس و دهان قابل ورود به بدن بوده آسیبهای جدی ایجاد میکند.

پس از آنکه شکایاتی از طرف کارکنان سالنهای آرایشی به اداره بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا ارسال گردید مدارک و مستنداتی توسط اوشا یافت شد که حاکی از وجود مقادیر بسیار بالا و خطرناکی از فرمالدئید در هوای محیط کار سالنهای آرایشی در زمان صاف کردن مو بود حتی زمانی که مواد صاف کننده مو برچسپ " بدون فرمالدئید " هم داشتند مقادیر فرمالدئید در هوای محیط کار بالا بود.

به گزارش مجله تایمز: تماس با مواد شیمیایی فرم دهنده موها در کارکنان سالنهای زیبائی  و مشتریها ایجاد تحریکات آلرژیک نظیر: آبریزش بینی و سوزش چشم ها میکند.

فرمالدئید ، گازی با بوی تند است. این ترکیب ساده‌ترین عضو گروه آلدئیدها بوده ، فرمول شیمیایی آن HCHO است. فرمالدئید اولین بار توسط دانشمند روسی به نام "الکساندر باتلر" در 1859 کشف شد. این گاز به‌آسانی از احتراق ناقص ترکیبات حاوی کربن ایجاد می‌شود. در دود حاصل از آتش‌سوزی جنگلها ، حجم زیادی از فرمالدئید وارد جو می‌شود. به غیر از این ، دود حاصل از اگزوز اتومبیلها و دود سیگار هم دارای مقادیری فرمالدئید هستند.

فرمالدئید بطور طبیعی در اتمسفر از واکنش اکسیژن با متان و سایر هیدروکربنها در اثر نور خورشید حاصل می‌شود. همچنین از فرآیند متابولیسم برخی از هیدروکربنها هم مقدار اندکی فرمالدئید تولید می‌شود.

از فرمالدئید به علت از بین بردن بیشتر باکتریها بعنوان محلول ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. همچنین برای نگهداری از نمونه‌های بیولوژیکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده‌ترین استفاده فرمالدئید در تولید پلیمر و سایر ترکیبات شیمیایی است. رزینهای فرمالدئید ، از واکنش فرمالدئید با فنل ، اوره و ملامین ایجاد می‌شوند. این مواد معمولا بعنوان رزینهای چسبناک در تولید تخته‌های سه‌لایی ، در ساخت اسفنجهای قالب‌گیری شده و تولید اسفنجهای عایق کاربرد دارند.

بیشتر از نصف فرمالدئید تولید شده صرف تولید رزینهای فرمالدئید می‌شود. فرمالدئید در تولید مواد شیمیایی دیگر مانند بسیاری از الکلهای چند عاملی مثل پنتا تری‌اول که در رنگسازی و تولید مواد منفجره کاربرد دارد، استفاده می‌شود. از دیگر مشتقات فرمالدئید می‌توان دی‌فنیل متان را نام برد که در تهیه ترکیبات مهمی مثل پلی‌اوره تان که در ساخت رنگ و فوم (اسفنج) کاربرد دارد و هگزا متیلن تترا آمین که در رزینهای فنل فرمالدئید و ساخت مواد منفجره استفاده می‌شود

به دلیل اینکه رزینهای فرمالدئید در ساخت بسیاری از مواد ، مانند تخته سه‌لایی ، اسفنجهای افشانه‌ای و فوم استفاده می‌شوند. این مواد در طول زمان به آرامی فرمالدئید نشر می‌کنند. به این علت ، فرمالدئید یکی از مهمترین آلاینده‌های هوای درون خانه است. غلظتهای بالای 0.1ppm آن در هوای خانه باعث سوزش چشم ، آسیب به غشای مخاطی ، سر درد و احساس سوزش در نای و مشکل شدن تنفس می‌شود. نوشیدن محلول فرمالدئید می‌تواند منجر به مرگ شود. فرمالدئید در بدن به اسید فرمیک تبدیل شده ، با نفوذ به خون ، باعث بالا رفتن اسیدیته آن می‌شود.

نفسهای تند و بریده ، بیهوشی ، کما و امکان مرگ از علائم نوشیدن مقدار زیادی محلول فرمالدئید است. فرمالدئید در بدن می‌تواند موجب ایجاد تغییر در پروتئینهای DNA شود. حیوانات آزمایشگاهی که در معرض دوزهای بالای فرمالدئید قرار گرفته‌اند، در طول زندگی خود به سرطانهای پیشرفته در نای و گلو مبتلا شده‌اند. با این همه برخی مطالعات نشان می‌دهند که غلظتهای پایین فرمالدئید که کارگران کارخانه‌های تخته سه‌لایی با آن مواجه‌اند، عامل سرطان زا نیست. اما فرمالدئید را در رده سرطان‌زاهای احتمالی در انسان طبقه‌بندی می‌کنند.

 

 

گرچه در بسیاری از کشورها فرمالدئید بعنوان ماده سرطان زا برای انسان شناخته شده اما در آمریکا این ماده در ردیف سرطانزاهای انسانی دسته بندی نشده است.

ی

درصورت تمایل میتوانید اطلاعات کاملتری درزمینه مخاطرات ایمنی و بهداشتی در حرفه آرایشگری در این وبسایتها به زبان انگلیسی مطالعه نمائید:

  Hairdressing health and safety

Beauty Salon & Barber Shop Safety Checklist

Hairdressing, Nail and Beauty Safety