معاینات شغلی برای کارگران آسفالتکار

خیلی ساده برایتان بگویم هیچ دونفری نمیتوانند و نباید آزمایشهای مشابه هم داشته باشند مگر آنکه شغل سن سابقه شغلی ومشخصات فردی مشابه هم داشته باشند . البته در حیطه طب کار برای ساده تر شدن  و سریعتر شدن و کم هزینه تر شدن امور همکاران محترم چیزی ابداع کرده اند تحت عنوان آزمایش روتین که البته هر کلینیکی هم نوع آزمایشات روتین اش با کلینیک دیگر متفاوت است علتش هم معمولا مبهم است . من حدس میزنم منظور شما یک سری آزمایش خون مثل تست قند ناشتا- شمارش گلبول - تست کبدی - چربی خون - اوره و دوسه تا مورد دیگر باشه به اضافه آزمایش ادرارساده  خوب تا اینجای کار که آزمایشات هیچ ربطی به شغل افراد ندارد پس برای طب کاری شدن باید تست اسپیرومتری و تست شنوایی هم اضافه بشه . خوب تمام شد ! این شد فرمول انجام معاینات هزاران هزار کارگر با هزران هزار شغل و محیط کار متفاوت ( تفاوتهای فردی شان به کنار ) اما در مورد کارگران آسفالت کار( همانگونه که میدانید آسفاتکاری جزو مشاغل سخت و زیان آور نوع الف محسوب میشود ) 
 اولا آیا میدانیم با چه مواد شیمیایی سروکار دارند ؟ آیا میدانیم این موارد چه اثراتی در بدن آنها برجا میگذارند ؟ 
در کتابهای رفرنس سم شناسی یا بیماریهای ناشی از کار نوشته شده بخارات آسفالت حاوی مواد خطرنامی از جمله بنزن و تولوئن میباشد که هر دوی انها جذب سیستم تنفسی شده و  ریسک ابتلا به سرطان بخصوص سرطان خون را بالا میبرد .
خوب آیا شما میتوانید میزان بنزن یا تولوئن جذب شده در بدن کارگر آسفاتکار را اندازه بگیرید ؟ آیا امکان این سنجش در کلینیک شما مهیا هست ؟ بعد از اینکه سنجش انجام شد آیا میدانید چه کاری باید برای کارگران آسیب دیده یا در حال آسیب انجام دهید ؟ آیا میدانید کارفرما و سازمانهای بیمه گر چه حمایتی از کارگران بیمار میکنند ؟ چه تغییراتی در روشهای کار آسفالتکاری میتوان ایجاد کرد که کارگران کمتر در معرض آلاینده های خطرناک باشند ؟ و........ میبینید که طب کار بسیار کار پیچیده گران و وقت گیری هست و نیاز به تخصص بالا کار تیمی و آزمایشگاه مجهز و کارکنان با تجربه دارد .(علاوه برآن یه سری ارتباطات بین سازمانی نهادهای قانون گذار نظیر وزارت کار و بهداشت و سازمان تامین اجتماعی و اصنااف کارگری و.....نیز لازم است تا پرونده های بیماران ناشی از کار به فراموشی سپرده نشود )  خلاصه این که پیشنهاد میکنم   مقاله بنده را در وبلاگم در مورد معاینات شغلی مطالعه بفرمایید و در نهایت باید بگویم اگر واقعا کلینیک شما امکانات انجام معاینات شغلی را بر اساس نوع کار و نوع عوامل زیان /آور محیط کار ندارد بهتر 
است به جای معاینات شغلی فعالیت خداپسندانه دیگری را انجام دهد مثلا  "معاینات چک آپ سلامت عمومی مردم".

/ 0 نظر / 278 بازدید