آشنایی با جایگاه ایمنی و بهداشت حرفه ای در کانادا( استان انتاریو)بخش سوم

 

 دوستان عزیزم از ایران و کانادا میپرسند چه دانشگاههایی در کانادا رشته بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی تدریس میکنن و اصولا جایگاه بهداشت و ایمنی در این کشور چگونه است ؟ برای آشنایی شما عزیزان توصیه میکنم به آدرس زیر مراجعه کنید ( سایت CCOHS مرکز ایمنی و بهداشت حرفه ای کانادا) و آدرس کلیه دانشگاهها کالج ها و موسسات معتبر در سراسر کانادا به همراه سرفصل دروس - طول مدت آموزش و هزینه های تحصیلی و سایر اطلاعات لازم را بدست آورید .

همانطوریکه که همه میدانیم  بهداشت حرفه ای و ایمنی بعلت اینکه یک رشته بسیار گستره است در کانادا اغلب بصورت یک دوره تخصصی در ادامه دوره آموزش آکادمیک پایه ای ارائه میشه و کمتر دانشگاهی هست که کل دروس ایمنی و بهداشت حرفه ای رو در قالب "یک رشته" آموزش بده.

اخذ گواهینامه - دیپلم و یا مدرک تکمیلی در زمینه های مختلف و متنوع این رشته ( اعم از بهداشت -طب کار - ایمنی - وارگونومی ) از استقبال زیادی برخورداره و اغلب مراکز صنعتی و غیر صنعتی ترجیح میدن یکی از کارکنان فنی خود را برای آموزشهای تکمیلی در زمینه ایمنی و بهداشت ( بسته به نیاز آن صنعت) به این مراکز معرفی کنند .

افرادی هم که رشته بهداشت حرفه ای رو از اول در دانشگاهها شروع میکنن معمولا جذب محیطهای علمی و تحقیقاتی میشن .

کلا برای شروع کار درحیطه ایمنی صنعتی به تنهایی باید از اول یک زمینه از رشته های فنی و مهندسی داشت و بعد دوره های تخصصی رو در کالجها - دانشگاهها و موسساتی که در  این سایت معرفی میشن گذراند . 

 

معمولابیشتر افرادی در این دوره ها شرکت میکنند که مشغول کار در یک واحد صنعتی تجاری هستن و از طرف کارفرما معرفی میشن تعداد محدودی هم افرادی هستن که باتوجه به زمینه علمی و و سابقه کاری و علاقه به ایمنی و بهداشت حرفه ای در این دوره ها شرکت میکنن . ضمنا خیلی از این دوره ها بصورت آنلاین ارائه میشه و بیشتر مورد استقبال مدیران صنعتی است.

 

پیدا کردن کار برای افرادی که تا حالا سابقه کار در کانادا ندارن بعد از اتمام دوره خیلی ضعیفه بنابراین پیشنهاد میشه اول یک کاری رو در کانادا شروع کنید ( فرقی نداره چه شغلی. مهم عنوان شغلی  نیست مهم اینه برای تهیه رزومه و پیدا کردن شغل تخصصی در زمینه ایمنی و بهداشت "باید" سابقه کار در کانادا داشته باشین ) و بعد در این دوره ها ثبت نام کنید . چون هزینه تحصیل در این دوره ها نسبتا بالاست بخصوص برای افرادی که تازه مهاجرت کردن و بیکار هستن.

یک نکته مهم دیگه تا یادم نرفته هم بگم برای کار در محیط های صنعتی بعنوان مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای فقط دانستن زبان انگلیسی  یا فرانسه کافی نیست. 
آشنایی با فرهنگ و اداب و رسوم کارگران و بخصوص آشنایی با اصطلاحات و تکیه کلامهای رایج در محل کار خیلی مهمه که اگه اینها رو بلد نباشین امکان نداره در مصاحبه شغلی قبول بشین چون کارفرماهای محیطهای صنعتی با لهجه خاص همون محیط با هاتون مصاحبه میکنن و اگه نفهمین چی میگن خیلی راحت رد میشین : یه نمونه اش رو میتونین در این فیلم کوتاه ببینین:
 

فیلم کوتاهی برای آشنایی مهاجران با ایمنی و بهداشت حرفه ای در محیطهای کاری کانادا

 برای دیدن آدرس موسسات آموزشی معتبر در کانادا ( ایمنی و بهداشت حرفه ای )  اینجا را کلیلک کنید.

/ 0 نظر / 244 بازدید