بزرگترین زمین لرزه های تاریخ

 

بزرگ ترین زمین لرزه های ثبت شده در تاریخ :


 پنجم ماه مه سال هزار و نهصد و شصت: زمین لرزه ای نه و نیم ریشتری سواحل جنوب شیلی را لرزاند و بیش از یک هزار و ششصد کشته و دو میلیون بی خانمان برجا گذاشت.

بیست و هفتم ماه مارس سال هزار و نهصد و شصت و چهار: زمین لرزه ای نه و دو دهم ریشتری و سونامی پس از آن در آلاسکا به وقوع پیوست، صد و بیست و هشت کشته و خسارات جدی در انکریج، بزرگ ترین شهر این ایالت آمریکا، برجا گذاشت.

بیست و ششم ماه دسامبر سال دو هزار و چهار: زمین لرزه ای نه و یک دهم ریشتری در اندونزی، سونامی بزرگی ایجاد کرد که سواحل کشورهای واقع در حاشیه اقیانوس هند را ویران کرد و در نهایت به کشته شدن بیش از دویست و بیست هزار نفر منجر شد.

چهارم ماه نوامبر سال هزار و نهصد و پنجاه و دو: زمین لرزه ای نه ریشتری در سواحل شبه جزیره دورافتاده کامچاتکا در شرق دور روسیه به وقوع سونامی در سراسر اقیانوس آرام منجر شد.

سیزدهم ماه اوت سال هزار و هشتصد و شصت و هشت: زمین لرزه ای نه ریشتری در بندر آریکا پرو که هم اکنون بخشی از شیلی است، روی داد که تا یک هزار و چهار صد کیلومتر دورتر، احساس شد.

بیست و ششم ماه ژانویه سال هزار و هفتصد: زمین لرزه ای در آمریکای شمالی روی داد که خطوط ساحلی را به طول یک هزار کیلومتر تحت تاثیر قرار داد و سونامی را در اقیانوس آرام ایجاد کرد که خسارات جدی به روستاهای سواحل ژاپن وارد کرد.

یازدهم ماه مارس سال دو هزار و یازده: زمین لرزه ای هشت و نه دهم ریشتری در سواحل شمال شرقی ژاپن به وقوع پیوست که سونامی با امواج به ارتفاع ده متر ایجاد کرد و خسارات گسترده ای از خود برجا گذاشت.

بیست و هفتم ماه فوریه سال دو هزار و ده: بیش از پانصد نفر بر اثر وقوع زمین لرزه هشت و هشت دهم ریشتری و سونامی پس از آن عمدتا در مناطق ساحلی واقع در چهار صد کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو پایتخت شیلی کشته شدند.

سی و یکم ماه ژانویه سال هزار و نهصد و شش: زمین لرزه ای هشت و هشت دهم ریشتری در سواحل اکوادور و کلمبیا روی داد و تا سان فرانسیسکو احساس شد.

چهارم ماه فوریه سال هزار و نهصد و شصت و پنج: وقوع زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در جزایر دورافتاده رات در آلاسکا، سونامی با امواجی به ارتفاع ده متر ایجاد کرد.

اول ماه نوامبر سال هزار و هفتصد و پنجاه و پنج: زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در لیسبون پایتخت پرتغال به وقوع پیوست که به کشته شدن یک چهارم جمعیت شهر منجر شد.

هشتم ماه ژوئیه سال هزار و هفتصد و سی: زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در شهر والپارایسو در صد و بیست کیلومتری شمال غربی سانتیاگو پایتخت شیلی روی داد و سونامی ایجاد کرد که خطوط ساحلی به طول یک هزار کیلومتر تحت تاثیر قرار داد
.

منبع : www.entekhab.ir

 

/ 0 نظر / 38 بازدید