بازهم لرزشی دیگری در زمین خدا

در آستانه پنجم دی ماه روز ملی ایمنی در برابر زمین لرزه 

لرزش دیگری در زمین خدا ما را لرزاند اما نمیدانم از خواب خوش غفلت بیدارشدیم یا نه؟

بازهم زمین لرزه مهیب 6.5 ریشتری دیگری آمد تا جان بیگناهان خوابیده زیر سقفهای لرزان و دیوارهای بی بنیان و گلین را بستاند .

زمین لرزه های بزرگ بیخبر نمی آیند معمولا چند پیش لرزه طی چندین روز و بعد حضوری مرگبار . زمین لرزه زمستان 82 بم یادتان هست ؟

این بار نیز زمین لرزه قوانین خودش را زیر پا نگذاشت  . صدای گامهای مرگبارش را از ماهها قبل بگوش مردم رسانده بود . در یکی دو ماه اخیر در منطقه حسین آباد - ریگان و فهرج در شرق استان کرمان زمین لرزه های کوچک و متوسط زیادی اتفاق افتاده بود اما .......

کسی توجهی نکرده بود . نمیدانم چرا  این روزها هیچکس به هیچ چیز توجهی ندارد. 

  لرزش زمین تنها میتواند بر آمار تلفات مان  بیفزاید اما بر آمار تجربیات مان هرگز .

به گزارش خبر آنلاین  کانون یک سوم زمین لرزه های یکصد سال اخیر در استان کرمان بوده  وقوع زمین لرزه که از حدود اختیار ما خارج است اما نمیدانم چرا تلفات و خرابی ها  -لااقل در روستا ها - به همان وضع صد سال پیش مانده . مسافت 100 کیلومتری تا اولین بیمارستان  هم داستان دلخراش دیگری است . و دلخراش تر آنکه این بیمارستان امدادرسان دربم واقع شده که دی ماه 7سال پیش قربانی زمین لرزه 6 ریشتری شده بود. آیا روستائیان غیر از برق و آب و جاده و درمانگاه و...این همه امکانات بیشمار  نیاز به مقاوم سازی سرپناه هایشان ندارند ؟

دوستی در پاسخ به سوال من میگفت : در روزگاری که مردم پایتخت نشین خانه های مقاومی در برابر زمین لرزه ندارند تو توقع داری روستائیان  دورترین نقطه استان کرمان آن هم در محلی صعب العبور و کوهستانی آلونکهای مقاوم داشته باشند ؟

 نمیدانم تا کی میتوان برای گریز از قهر زمین  چشم به آسمان داشت .

تعریف ایمنی باز در ذهنم مرور میشود :

ایمنی یعنی میزان فرار از خطر .

 

 

 

/ 1 نظر / 25 بازدید
ahad

az nazar man emeni yani entekhabi monaseb dar barabare lahzeye khatar farar na khoshhal khoshhal misham komaketon konam