به مناسبت هفتم مهرماه روز ایمنی و آتش نشانی

- حوادث و سوانح : رایج ترین حوادثی که  جان آتش نشانها را تهدید میکنند عبارتند از :مواجهه و استنشاق هوای بسیار داغ- سقوط از ارتفاع – خفگی بدلیل قطع ارتباط با منبع هوای سالم در هنگام اطفای حریق – آسیبهای شدید جسمی در اثر انفجار – انواع جراحات در اثر بریدگی – سوختگی و ...

 

2- خطرات فیزیکی : همانطور که میدانیم در بسیاری مشاغل خطرات فیزیکی تا حدودی با استفاده از لوازم حفاظت فردی یا سایر تجهیزات قابل کنترل هستند اما در حرفه آتش نشانی بدلیل ماهیت شغل و شرایط کاری خیلی از این خطرات به سختی قابل کنترل هستند و گاه اصلا امکان کاهش انها وجود ندارد  مثل گرمای شدید در زمان آتش سوزی - سرمای شدید یا شرایط خاص آب و هوائی نظیر طوفانها – سیل یا زلزله

 

3- خطرات شیمیایی: آتش نشانان درهنگام عملیات نجات ممکن است با انواع مواد سمی و شیمیایی خطرناک مواجه شوند که به اشکال مختلف زیر  بر سلامتی آنها تاثیر میگذارند:

وجود گازها و بخارات بخصوص در محیطهای بسته موجب کاهش هوای سالم برای تنفس میشود

تماس های اتفاقی از طرق پوستی تنفسی یا گوارشی با انواع مواد شیمیایی سمی

تماس تنفسی در مقیاس بالا با منواکسید کربن ( بعنوان یکی از عوامل ایجاد کننده بیماریهای قلبی)

 

4- خطرات بیولوژیکی: در مورد منابعی که موجب تماس آتش نشانان با انواع آلودگیهای بیولوژیکی میشود اطلاعات کمتری در دست میباشد. د رمواقعی که آتش نشانها در هنگام عملیات نجات بطور اتفاقی با منابعی از آلودگیهای عفونی مثلا در یک مرکز بازیافت زباله – بیمارستان – سیستم فاضلاب و نظایر آنها مواجه میشوند  نوع خطرات بیولوژیکی تقریبا مشخص است . اما در برخی موارد خاص مثل بمبارانهای میکروبی نوع آلودگی نامشخص میباشد.

 

5- خطرات ارگونومیکی و روانی : آتش نشانها  حتی آنها که قدیمی تر و با تجربه تر هم هستند در شغل خود با میزان بالائی از استرس مواجه میباشند. شناخته شده ترین  آسیب روانی در این شغل ضربه روحی پس از حادثه یا PTSD ( Post Traumatic Stress and Depression)  است.

از آنجا که حرفه آتش نشانی  یک فعالیت شدید فیزیکی است رایجترین خطر ارگونومیکی که آتش نشانها را تهدید میکند معمولا فشارهای بیش از حد وارده به سیستم اسکلتی عضلانی در هنگام عملیات نجات میباشد.این فشارها بعلت جابجائی دستی  قربانیان حادثه و حمل تجهیزات بسیار سنگین و لوازم ایمنی نظیر شیلنگها – کپسولها و حتی تجهیزات حفاظت فردی در هنگام عملیات نجات است.

 

پیشگیری از خطرات :پیشگیری از خطرات مختلفی که جان و روان آتش نشانها را تهدید میکند وظیفه سازمانهای آتش نشانی کشور  و نیز واحدهای اطفای حریق  درسایر  سازمانها – صنایع و شرکتها میباشد.البته ناگفته نماند که استانداردهای ایمنی و بهداشتی  موجود گاهی اصلا شرایط کاری آتش نشانها راکه کاملا با شرایط کاری یک کارگر  در صنعت متفاوت است را  در نظر نمیگیرند.که این موضوع خود چالشی است در انجام اقدامات پیشگیرانه از خطرات در حرفه آتش نشانی.

برخی از راهکارها و اقدامات پیشگیرانه در این رابطه در زیر عنوان میشوند:

 

استفاده از تجهیزات مناسب و با کیفیت خوب و سالم

استفاده از تجهیزات حفاظتی مناسب در هنگام بالارفتن از نردبانها و ساختمانهای مرتفع

استفاده از لوازم حفاظتی فردی بطور صحیح و کامل   در طول زمان عملیات 

استفاده ازتجهیزات و  کمربندهای نگاهدارنده در طول زمان عملیات

استفاده از لباسهای حفاظتی متناسب با نوع عملیات

استفاده از بی سیم ( سیستم خبرکننده دستی ) در طول زمان عملیات

برنامه ریزی کار چرخشی برای  آتش نشانها بمنظور پیشگیری از فشار های بیش از حد کاری

برنامه ریزی برای استراحت یک تا چند روزه بعد از هر عملیات ( بسته به شدت و گستردگی عملیات)

 

 مدیریت خطرات :

نحوه مدیریت خطرات در هر مجموعه بسته به بزرگی و کوچکی سازمان آتش نشانی و تعداد و نوع آتش نشانها متفاوت میباشد. دو مورد آخر در بخش پیشگیری از خطرات در واقع دو نمونه کوچک از مدیریت و برنامه ریزی برای کنترل خطرات میباشد که توسط مدیران سازمان آتش نشانی انجام میشود .

برای آشنائی با  انواع روشهای مدیریت خطرات حرفه آتش نشانی میتوانید به سایت سازمان آتش نشانی شهر محل سکونت ویا  اگر بدنبال مطالب جدیدتری هستید به سایتهای زیر مراجعه نمائید.

 

 

http://www.ccohs.ca/oshanswers/occup_workplace/firefighter.html

 

http://www.cdc.gov/niosh/hid7.html

http://www.fireleadership.gov/toolbox/documents/lces_gleason.html 

/ 0 نظر / 53 بازدید