هشدار اداره بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا OSHA

تماس با ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات صاف کننده مو(کراتینه مو) بسیار خطرناک است.

OSHAبه صاحبان و کارکنان سالنهای بهداشتی در باره خطرات بالقوه در تماس با فرمالدئید موجود در ترکیبات کراتینه ( صاف کننده مو) وجود دارد هشدار داد.

به گزارش مجله تایمز بعضی از مواد صاف کننده مونظیر Brazilian Blowout  حاوی فرمالدئید هستند که ماده ای بشدت سمی است و از طریق پوست- تنفس و دهان قابل ورود به بدن بوده آسیبهای جدی ایجاد میکند.

پس از آنکه شکایاتی از طرف کارکنان سالنهای آرایشی به اداره بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا ارسال گردید مدارک و مستنداتی توسط اوشا یافت شد که حاکی از وجود مقادیر بسیار بالا و خطرناکی از فرمالدئید در هوای محیط کار سالنهای آرایشی در زمان صاف کردن مو بود حتی زمانی که مواد صاف کننده مو برچسپ " بدون فرمالدئید " هم داشتند مقادیر فرمالدئید در هوای محیط کار بالا بود.

به گزارش مجله تایمز: تماس با مواد شیمیایی فرم دهنده موها در کارکنان سالنهای زیبائی  و مشتریها ایجاد تحریکات آلرژیک نظیر: آبریزش بینی و سوزش چشم ها میکند.

فرمالدئید ، گازی با بوی تند است. این ترکیب ساده‌ترین عضو گروهآلدئیدهابوده ، فرمول شیمیایی آنHCHOاست. فرمالدئید اولین بار توسط دانشمند روسی به نام "الکساندرباتلر" در 1859 کشف شد. اینگاز به‌آسانی از احتراق ناقصترکیبات حاویکربن ایجاد می‌شود. دردود حاصل از آتش‌سوزی جنگلها ، حجم زیادی از فرمالدئید وارد جو می‌شود. به غیر ازاین ، دود حاصل از اگزوز اتومبیلها و دود سیگار هم دارای مقادیری فرمالدئیدهستند.

فرمالدئید بطور طبیعی در اتمسفر از واکنشاکسیژن بامتان و سایر هیدروکربنها در اثر نور خورشید حاصل می‌شود. همچنین از فرآیند متابولیسمبرخی از هیدروکربنها هم مقدار اندکی فرمالدئید تولید می‌شود.

از فرمالدئید به علت از بین بردن بیشترباکتریها بعنوان محلول ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. همچنین برای نگهداری از نمونه‌هایبیولوژیکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده‌ترین استفاده فرمالدئید در تولیدپلیمر و سایر ترکیبات شیمیایی است. رزینهای فرمالدئید ، از واکنش فرمالدئید بافنل ،اوره وملامینایجاد می‌شوند. این مواد معمولابعنوان رزینهای چسبناک در تولید تخته‌های سه‌لایی ، در ساخت اسفنجهای قالب‌گیری شدهو تولید اسفنجهای عایق کاربرد دارند.

بیشتر از نصف فرمالدئید تولید شده صرفتولید رزینهای فرمالدئید می‌شود. فرمالدئید در تولیدموادشیمیایی دیگر مانند بسیاری از الکلهای چند عاملی مثل پنتا تری‌اول که دررنگسازی و تولیدمواد منفجرهکاربرد دارد، استفاده می‌شود. از دیگر مشتقات فرمالدئید می‌تواندی‌فنیل متانرا نام برد که در تهیهترکیبات مهمی مثلپلی‌اوره تانکه در ساخت رنگ و فوم (اسفنج) کاربرد دارد وهگزا متیلن تترا آمینکه در رزینهای فنل فرمالدئید و ساخت مواد منفجرهاستفاده می‌شود

به دلیل اینکه رزینهای فرمالدئید در ساخت بسیاری از مواد ، مانند تخته سه‌لایی ،اسفنجهای افشانه‌ای و فوم استفاده می‌شوند. این مواد در طول زمان به آرامیفرمالدئید نشر می‌کنند. به این علت ، فرمالدئید یکی از مهمترین آلاینده‌های هوایدرون خانه است. غلظتهای بالای 0.1ppm آن در هوای خانه باعث سوزش چشم ، آسیب به غشایمخاطی ، سر درد و احساس سوزش در نای و مشکل شدن تنفس می‌شود. نوشیدن محلولفرمالدئید می‌تواند منجر به مرگ شود. فرمالدئید در بدن به اسید فرمیک تبدیل شده ،با نفوذ به خون ، باعث بالا رفتن اسیدیته آن می‌شود.

نفسهای تند و بریده ،بیهوشی ، کما و امکان مرگ از علائم نوشیدن مقدار زیادی محلول فرمالدئید است. فرمالدئید در بدن می‌تواند موجب ایجاد تغییر در پروتئینهای DNA شود. حیواناتآزمایشگاهی که در معرض دوزهای بالای فرمالدئید قرار گرفته‌اند، در طول زندگی خود بهسرطانهای پیشرفته در نای و گلو مبتلا شده‌اند. با این همه برخی مطالعات نشانمی‌دهند که غلظتهای پایین فرمالدئید که کارگران کارخانه‌های تخته سه‌لایی با آنمواجه‌اند، عامل سرطان زا نیست. اما فرمالدئید را در رده سرطان‌زاهای احتمالی درانسان طبقه‌بندی می‌کنند.

 

 

گرچه در بسیاری از کشورها فرمالدئید بعنوان ماده سرطان زا برای انسان شناخته شده اما در آمریکا این ماده در ردیف سرطانزاهای انسانی دسته بندی نشده است.

ی

درصورت تمایل میتوانید اطلاعات کاملتری درزمینه مخاطرات ایمنی و بهداشتی در حرفه آرایشگری در این وبسایتها به زبان انگلیسی مطالعه نمائید:

  Hairdressing health and safety

Beauty Salon & Barber Shop Safety Checklist

Hairdressing, Nail and Beauty Safety

/ 0 نظر / 163 بازدید