زنان آتش نشان در ایران و ایده ای که عملی نشد !

منبع: سایت  مهرنو

به کار گیری از زنان به عنوان آتش نشان چندی پیش در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت با این همه به دلیل مشکلاتی که این موضوع داشت، شهرداری ترجیح داد این ایده را تبدیل به استفاده از زنان داوطلب در ماموریت های آتش نشانی کند. دلیل عملی نشدن ایده زنان آتش نشان به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی، شرایط جامعه ایران است که نمی توان از زنان و مردان به طور همزمان در چنین مشاغلی استفاده کرد. علاوه بر اینها داشتن «توانایی جسمی لازم» نیز یکی از دلایلی عملی نشدن این طرح است.

در سال های اخیر و همزمان با مطرح شدن حضور زنان در عرصه های مختلف فعالیت های شهری از جمله رانندگی اتوبوس های تندرو و این اواخر حضور موثرتر آنها در عرصه آتش نشانی برخی منتقدان این پرسش را مطرح کرده اند که آیا اساسا حضور زنان در فعالیت هایی از این دست به وِیژه آتش نشانی که پر خطر نیز هست ، پذیرفته شده است؟

شاید مواجهه با همین انتقادات به نوعی موجب شد که با وجود پایان یافتن نخستین دوره آموزشی زنان آتش‌نشان داوطلب در منطقه 3 سازمان آتش‌نشانی با شرکت 35 داوطلب و در حالی برگزار شد که مدیر عامل سابق سازمان آتش نشانی وعده داده بود تا پایان سال 85 ، 275 زن آتش‌نشان در سازمان آتش‌نشانی مشغول به فعالیت خواهند شد ،برنامه های این سازمان تغییر کرده و  مسئولان آن امروز تنها بر هدف آموزشی و پیشگیرانه بودن این دوره ها تاکید کنند. اظهاراتی که گویای حضور حاشیه ای زنان در عملیات آتش نشانی است.

محمد بیات، معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در اینباره در گفتگو با خبرنگار ما می گوید : آموزش های آتش نشانی برای زنان شهر تهران ضروری است و هدف اصلی از این کار آموزش و پیشگیری است ، نه کار اجرایی و عملیاتی انجام دادن . ما نمی توانیم زنان را مستقیما در همه عملیات ها درگیر کنیم.

وی با اشاره به اینکه آموزش آتش‌نشانان داوطلب سال‌هاست در کشورهای مختلف اجرا می‌شود و ما نیز به منظور نهادینه کردن بحث آموزش و پیشگیری در بین خانواده ها که بحثی مغفول مانده در سال های گذشته بوده است ، این بار جامعه هدف خود را بانوان قرار دادیم تاکید می کند که این برنامه ها در واقع گامی برای ارتقاء فرهنگ ایمنی در جامعه و کاهش زمان کمک‌ رسانی به حادثه دیدگان است.

بیات خاطرنشان کرد : دوره‌های کامل فراگیری کلاس های آتش نشانی برای مردهای آتش نشان 4 تا 6 ماه است در حالی که آتش نشانان زن که داوطلب عضویت در سازمان آتش نشانی تهران هستند در دوره‌های 21 روزه سازمان آتش نشانی که مختص آنها برگزار می شود شرکت می کنند.

وی افزود : این آموزش ها به آموزش های مقدماتی و تکمیلی تقسیم می شوند که علاقه مندان می توانند با ثبت نام در مراکز آتش نشانی از آنها استفاده کنند.

وی تصریح کرد:ماموریت هایی که زنان می توانند در آن شرکت کنند در شرایط عادی به ارائه هشدارهای ایمنی منزل به منزل و فرهنگ سازی در جامعه می شود ، اما به دنبال این هستیم که در هر منطقه زنان آتش‌نشان داوطلب داشته باشیم تا در حوادث به مردم و «ناجیان 125» کمک کنند.

بیات در ادامه اضافه کرد: البته ماموریت های ویژه ایی برای زنان آتش نشان هم در نظر گرفته است؛ استفاده از آتش نشانان زن در پارک ها و فضاهایی که احتمال وقوع حریق های کوچک وجود دارد یا در مناطقی که برای تردد آتش نشانان مرد محدودیت هایی وجود دارد، زنان می توانند انجام وظیفه کنند.

وی به نبود متولی برای آموزش این داوطلبان اشاره کرد و گفت: انجام این کار جزو وظایف وزارت کشور است ، اما سازمان آتش‌نشانی تهران از 2 سال قبل آموزش آتش‌نشانان داوطلب را آغاز کرده است و استقبال شهروندان هم به قدری بود که هم‌اکنون مناطق سازمان آتش‌نشانی نمی‌توانند پاسخگوی همه علاقه‌مندان و متقاضیان باشند.

هر چند به اعتقاد کارشناسان زنان آتش نشان به هنگام امداد رسانی در کنار مردان کیفیت عملیات ها را بالا می برند و توانایی این را دارند که جزو ساختار اصلی سازمان آتش نشانی باشند ، اما این زنان بیش از 80 ساعت آموزش تئوری و عملی فرا می گریند تا در پایان دوره بتوانند در لحظات اولیه حوادث به خانواده و اطرافیانشان کمک کنند.

سازمان اتش نشانی چندی پیش قصد داشت نخستین ایستگاه آتش نشانی ویژه زنان را افتتاح کند.پایان سال 87، 959 داوطلب در تهران، 80 ساعت دوره آموزشی را سپری کردند و تا پایان سال جاری نیز در هر منطقه تهران باید هزارو 20 داوطلب آتش نشان آموزش می دیدند تا تعداد آتش نشانان داوطلب در سطح تهران به 6 هزار نفر برسد.

نکته جالب توجه در رابطه با آتش نشانان داوطلب در تهران به حضور چشمگیر زنان تهرانی در این بخش مربوط می شود به گونه ای که از 7000 نفر ثبت نام کننده برای طی دوره های آموزشی، حدود 5000 نفر را بانوان تهرانی تشکیل می دهند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این سازمان طی حدود سه سال گذشته تاکنون گفت: «از تیر ماه سال 1385 تاکنون چند نکته را به طور همزمان مورد توجه قرار دادیم تا همانند دو بال یک پرنده واقعیت ها و داشته هایمان را با آمال و آرزوهایمان در ایمن سازی شهر تهران پیش ببریم و براساس تحلیلی که از تعداد و نوع حوادث و حریق ها در تهران داشتیم برای افزایش امکانات مان در جهت کاهش آمار حوادث اقدام کردیم که این کار موجب شد بخش عمده ای از حوادث کاهش یافته است و در برخی موارد نیز جلوی رشد حوادث گرفته شده است.»

با توجه به اخبار جدید حضور زنان در شهرداری متنفی اعلام شده و این باعث بلاتکلیفی این افراد اموزش دیده شده است.

/ 0 نظر / 46 بازدید